معرفی دوره MBA و DBA

کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار(MBA)

MBA  در حقیقت مخفف کمله Master ofBusiness Administration به معنای کارشناسی ارشد مدیریت حرفه ای کسب وکار بوده و همانطور که از نامش پیداست به دنبال تربیت مدیرانی است که در عرصه کسب و کار سرآمد باشند. اگر محبوبيت رشته‌هاي دانشگاهي در مقطع تحصيلات تكميلي رادركشورهاي پيشرفته بر اساس استقبال عمومي رتبه‌بندي كنيم، در نهايت سه رشته برتر به ترتيب عبارتند از: MBA ، پزشكي و حقوق كه رشته MBA در اين ميان در صدر قرار مي‌گيرد.

MBA یک دوره شناخته شده بین المللی ، فرا مدرکی ، فوق تجربی و بدون مرزی است که می توان گفت علم مدیریت را به طور کاربردی ارائه می دهد .

درحرفه تان پیشرفت کنید : اگر شما یک مهندس و یا کارشناس  باشید و در کنار آن فارغ التحصیلMBA شوید  میتوانید خود را برای حرکت به سوی پست مدیریتی مرتبط با رشته تان آماده کنید .

حرفهتان را تغییر دهید : اگر حرفه شما کمتر از آن چیزی است که شایستگی آنرا را داریدیا متناسب با علایقتان نیست ،MBA فرصت شکوفایی را به  شما داده و سپس آموزش مورد نیاز را برای تغییر حرفه تان به شما ارائه می دهد

 کسب و کار بسازید : با شرکت در MBA شما می توانید همه کارهایی را که برای شروع تجارت نیاز می باشد انجام  دهید  آمار نشان داده درصد شکست کسب  و کارهای کوچکی که توسط فارغ التحصیلان MBAصورت پذیرفته بسیار کمتر از سایرتجارت هاست .

مهارتهای تکنیکی و دانش تجاری خود را گسترش دهید: MBA باگسترش دانش عمومی مدیریت و مهارت های تکنیکی، موجب پیشرفت حرفهای سریع در بازه  زمانی کوتاه می گردد .

مشاورمدیران ارشد شوید : بسیاری ازفارغ التحصیلانMBA  مشاوران مدیران ارشد سازمانها و شرکت ها شده و در ضمن، امورمربوط به پژوهش، تحقیقات و آسیب شناسی رانیز بر عهده می گیرند که موجب تحول میگردند . 

 به بیان ساده حرف اصلی MBA چیست ؟ MBA مبتنی بر این مفهوماست که بهترین راه برای پیش بینی آینده، ساختآن است . MBA افراد را از حالت کارمند حقوق بگیر (Employee) به سمت کارآفرین (Entrepreneur)هدایت می کند. در واقع به جای اینکه ما در پی سازمان و یا وابسته  به آن باشیم ،سازمان در پی ما و وابسته به ما خواهد بود . نهایتاً اینکه MBA نیاز به تغییر و توانایی تغییر را آموزش می دهد تا در دنیایی که همه چیز در حال تغییر است و تغییر نه یک استثنا بلکه تبدیل به قاعده شده است، بتوانیم بقای خویش را حفظ نموده و شرایط لازم برای نوآوری و توسعه سازمانی رافراهم نماییم .

 

حال اگر می خواهید خود را قانع کنید که چراباید MBA را انتخاب کنید، کار دشواری نخواهید داشت. در صورتی که زمینه شغلی مد نظر شما باشد، با توجه به اینکه این رشته بسیار نوپاست و با استقبال زیاد نیزمواجه شده است میتوان به بازار کار بکر و دست نخورده آن نظر داشت ،  هرچند در آمریکا علی رغم سابقه 80 ساله هنوزبازار کار بسیار وسیعی در اختیار فارغ التحصیلان قرار دارد. درایران نیز آمارهای فعلی نشان از تضمین شغل را در آینده دارد. MBA قابلیتهای شما را ورای تخصصی که اکنون دارید توسعه خواهد داد و شما را به شخصی مبدل خواهد کرد که هیچ سازمانی قادر نخواهد بود به راحتی از روی تخصص شماگذر کند. MBA ارزشی ورای رشته های تخصصی و فنی در دنیای امروز دارد.

دکتری مدیریت کسب و کار (DBA)

DBA در حقیقت مخفف کمله Doctor of BusinessAdministration به معنای دکتری مدیریت حرفه ای کسب و کار است و می توان آنرا آخرین گام برای رهبران بین المللی و مدیران ارشد نامید تا دانش و تخصص خویش راتوسعه داده وارتقاء بخشند. دوره DBA به مدیران کمک می کند تا مهارت های لازم جهت حل مسائل سازمان خود را به شایستگی فراگیرند وخود را آماده تجزیه و تحلیل های پیچیده و تصمیم گیری های مقتضی نمایند .دوره DBA که دوره دکتری مدیریت است به گونه ای طراحی شده است که مدیران با فراگیری مهارت های رهبری در جهت رفع چالش های موجود اقدام نمایند .

دورهDBA  بیش ازمباحث نظری به موارد کاربردی و مهارتی می پردازد و به همین دلیل برای مدیران ارشد، مدیران اجرایی و مشاوران مناسب می باشد .

 دکتری مدیریت به خلق تئوری های جدید میپردازد درحالیکه دوره دکتری مدیریت کسب و کار (DBA) به شیوه های کاربردی آن تئوری ها دررفع مشکلات سازمانی و همچنین به هر چه حرفه ای ترشدن فرد در کسب و کار خود توجه دارد . دانشپذیران دوره دکتری مدیریت کسب و کار دارای پیشینه های اجرایی و تجارت مدیریتی مختلف هستند .

 ایجاد و گسترش شبکه ارتباطی دانشپذیران ، یکی دیگر از مزیت های این دوره می باشد . این دوره بگونه ای  طراحی شده است که بوسیله آن ، دانش و مهارت مدیریتی آنها به طور چشمگیری توسعه  یافته و آنها را آماده میسازد تا نقش کلیدی رهبری را در زمینه های کاری خود عهده  گیرند .

نگرش علمی به مدیریت : از طریق آشنایی با تجربیات دنیای صنعتی و پژوهش های معمول در رشته مدیریت به اهمیت نگرش علمی به مسائل مدیریتی  پی خواهید برد و از تفکر یک بعدی، شتاب زدگی در عمل و پیش داوری درباره روش های کارآمد مدیریت که از ویژگی های نگرش  غیر علمی است پرهیز خواهید کرد.

 کسب دانش مدیریت : آشنایی  مدیران با تجربیات سایر کشورهای صنعتی و نیز تحقیقات اندیشمندان مدیریت موجب ارتقاسطح دانش آنان در این زمینه می شود و این امر ازسویی زمینه استفاده موثر از فنون  جدید مدیریت را توسط مدیران فراهم می کند و ازسوی دیگر ارتباط و همکاری نزدیکی  میان مدیران و کارشناسان مدیریت ایجاد و موجب می شود که مدیران از مشاوران و کادر ستادی خود بهتر استفاده کنند .

 نکات  قابل توجه در خصوص دوره هایMBA  وDBA   :

- ورود بهMBA  و  DBA برای کلیه رشته ها امکان پذیر میباشد .

- بیشترین تعداد شرکت کنندگان درMBA  و  DBA، فارغ التحصیلان رشته های مهندسی میباشند .

- بیش از 80%  شرکت کنندگان در MBA  از رشته های غیر مدیریتی هستند .

- حدود 65%از شرکت کنندگان را مردان و 35% را زنان تشکیل می دهند .

- درصدبالایی از مدیران ارشد کشور های پیشرفته دارایMBA  و یا  DBAهستند.

- درصد استخدام فارغ التحصیلان و ایجاد کسب و کار های موفق وکارآفرینی توسط شرکت کنندگانMBA  و  DBAبه  سرعت درایران در حال افزایش است .